Som tím DASATO

1 decembra, 2023

O programe DASATO som sa dozvedela vďaka mojej kamarátke, ktorá bola jeho súčasťou ročník predo mnou. Prišlo mi to ideálny spôsob ako produktívne využiť svoj voľný čas, naložiť si na plecia ďalšie povinnosti a nemať čas na nudenie sa. Volám sa Nina a neviem sa nudiť. Takto by sa Vám predstavila v jednej vete. Minulý rok som absolvovala program a ako hrdá alumni by som rada povedala o mojej skúsenosti.

DASATO som registrovala vďaka ľudom z okolia, ktorí boli jeho súčasťou. Svoju prihlášku som posielala počas svojho polročného pobytu vo Francúzsku a nevenovala som celému procesu až tak veľa pozornosti. Keď som sa však dozvedela, že som bola prijatá do programu, začala som sa tešiť na september.  Aj keď som mala vysoké očakávania, určite som nečakala, čo všetko mi program prinesie.

V prvom rade si odnášam množstvo skúseností, ktoré by som bez programu nemala šancu nazbierať. V prvých mesiacoch to bol dobrovoľnícky projekt v rómskej komunite, ktorý mi otvoril oči. Komunita, ktorú sme navštívili nie je až tak vzdialená miestu môjho bydliska, ale práve vďaka DASATO som sa tam prvý krát pozrela. Počas bežných ubehaných dní sa človek nie vždy stíha zamyslieť nad tým, aké životy žijú ľudia v jeho okolí a čo potrebujú. A pritom to je tak málo. Vrúcnosť a vďačnosť s akou nás deti privítali a nechceli pustiť domov, je jednou z najintezívnejších spomienok, ktoré na program mám. Prišlo vtedy uvedomenie, že svet nemusíme zmeniť monumentálnymi činmi. Že stačí otvoriť oči a počúvať a zmeny sa začnú diať samy.

Jednu veľkú zmenu, ktorú som si s odstupom času stihla všimnúť a uvedomiť, je tá moja – osobná. Naučila som sa veľa vecí o svete aj samej sebe. Workshop s Ivanom Ježíkom o Hodnotách či Storytelling s Katkou Tomášikovou nie sú iba zapísané stránky v poznámkovom zošite. Pojem SEBAROZVOJ zrazu dostal úplne iný význam. Namiesto hľadania múdrostí v riadkoch sebarozvojovej literatúry som viedla každé piatkové poobedie obohajúce diskusie s ľuďmi ako ja – ktorí sa na problémy pozerajú inak a chcú hľadať riešenia. Veľakrát boli naše nápady až príliš vizionárske, ale aj to ma naučilo DASATO: nevzdávať sa. A poučiť sa z toho, ak to niekedy nevyjde.

Za najväčší osobný prínos však beriem komunitu skvelých ľudí, ktorých som vďaka DASATO spoznala. Spolužiakov z ročníka s ktorými spoločné trávenie poobedných piatkov a spolupráca na projektoch vytvorila priateľov (pevne verím, že tých celoživotných.) Inšpiratívnych lektorov, ktorí svoj voľný čas venujú študentom odovzdávajúc svoje zručnosti a vedomosti. Podporujúcich mentorov a coachov, ktorí vidia potenciál a snažia sa študentov posúvať ďalej. A v neposlednom rade tím ľudí, ktorí za tým všetkým stojí a ktorému budúcnosť mladých v našej krajine nie je ľahostajná.

Hoci som si svoj diplom o úspešnom absolvovaní programu už prevzala, cítila som potrebu vrátiť mu aspoň kúsoček toho, čo mi odovzdal. Možnosť stážovať v tíme ma preto hneď extrémne zaujala. Pretože sa môžem naďalej učiť a pritom spolu tvoriť komunitu ľudí, ktorí veria mladým.

– Nina, alumni DASATO Academy

Podobné články

Prečítajte si #akosatoda