Chceš začať s mimoškolskými aktivitami? Tu máš návod ako na to

22 apríla, 2022

V detstve som nemala veľmi veľa záujmov. Častokrát som len pozerala videá či čítala knihy. Raz za čas som bola vonku s kamarátmi.

Na strednej škole ma rodičia donútili si nájsť mimoškolské záujmy. Prihlásila som sa do DofE, hlavne kvôli kamarátkam.

Bolo pre mňa náročné robiť zrazu aktivity z vlastnej iniciatívy. Časom ma to však začalo baviť.

Naučila som sa o sebe nové veci. Najväčšia výzva pre mňa bola expedícia, ktorú som musela v DofE absolvovať. Prvýkrát som sa ocitla v lese s jedným batohom. Pamätám si, že som sa na všetko sťažovala. No ten pocit v cieli bol neopísateľný. Bola som na svoj výkon veľmi pyšná.

DofE bol pre mňa štart k ďalším aktivitám.

A čo som sa vlastne naučila vďaka novým aktivitám?

  • Pravidelnosť. Je lepšie sa venovať aktivitám pravidelne, vtedy z nich viac získam. Nestačí sa učiť len deň pred písomkou
  • Samostatnosť
  • Rozdeliť si čas 
  • Utriediť si priority
  • Opustiť svoj komfort. Začala som robiť niečo, aj keď si tým nebola na sto percent istá

Teraz mám naozaj veľa aktivít. Priznám sa, že občas aj nestíham. Ale som oveľa šťastnejšia. Mám na čom pracovať. Zmysluplne využívam svoj čas.

Občas mám chvíle, že sa mi nechce. Ale to je normálne. Keď nemám náladu a niečo aj začnem, mám problém to vtedy dokončiť. Odpozorovala som, že to je moment, pri ktorom veľa mojich rovesníkov zlyháva.

Do I AMbitious som sa prihlásila, pretože som to videla na kamarátkinom Instagrame.

Prišlo mi to ako dobré pokračovanie rozvíjania mojich skúsenosti z DofE. Zo začiatku som si myslela, že tam nebudem patriť. Hlavne pretože sa tam hlásia ľudia, ktorí sú veľmi aktívni.

No opak bol pravdou. Aj keď toho robili ostatní naozaj viac ako ja, všetci boli veľmi podporujúci, inšpirovali ma, a práve to mi pomohlo cítiť sa istejšie.

Teraz už som podobná ako oni.

Dôležité je začať. To je polovica úspechu. A potom už len vytrvať. Hlavne sa netreba báť.

Ľudia oceňujú, to keď vyjdete zo svojej komfortnej zóny a snažíte sa naučiť niečo nové a pre vás doteraz nepoznané.

Na začiatku to bude možno zvláštne, ale keď sa po mesiaci či dvoch obzriete späť, uvidíte tú zmenu – napríklad ja vidím, že za sedem mesiacov odkedy chodím do I AMbitious sa mi darí komunikovať a pracovať s ľuďmi oveľa lepšie. Zistila som, ako viem sama riešiť problémy v mojom okolí. A som oveľa sebavedomejšia.

Čo si máš z tohto článku odniesť? Nikdy nie je príliš skoro alebo neskoro, zbytočné alebo príliš tažké s niečím začať – stačí ak dnes urobíš len prvý krok, a pustíš sa do toho.

Môžeš to spraviť napríklad ako ja a prihlásiť sa SEM do I AMbitious. Poponáhľaj sa, deadline je 30.4.2022!

– Anna Tribulíková, študentka I AMbitious 2021-2022

Podobné články

Prečítajte si #akosatoda