Založil úspešnú online televíziu a práve ide maturovať

4 januára, 2021

Je študentom 4. ročníka na Piaristickom gymnáziu v Trenčíne, v júni roku 2019 založil pre Trenčanov internetovú platformu Square TV, ktorá má za necelý rok svojho fungovania takmer 3000 sledovateľov na Instagrame. “Ak niečo nevieme, tak práve vtedy viera funguje najlepšie”, hovorí Adam Šalát.

Ahoj Adam, prosím, predstav sa.

Som študentom 4. ročníka na gymnáziu v Trenčíne, ktorého baví robiť presne to, čo druhí od neho nechcú aby robil :) .  Aby som to bližšie spresnil, tak som typ človeka, ktorý rád vymýšľa nové veci a ešte radšej sa zapája do rôznych projektov a výziev. Často si dávam smelé ciele, ktoré sa trošku ťažšie plnia, ale vždy to stojí za to.

Považuješ sa za ambiciózneho človeka?

Neviem, či toto môže človek sám o sebe tvrdiť. To by asi skôr mali posúdiť tí, ktorí ma poznajú. Ale každopádne sa považujem za človeka, ktorý vždy musí vyčnievať z radu a niečím sa líšiť od ostatných.

Ako si spojený s projektom I AMbitious?

I AMbitious je projekt, ktorého som súčasťou už od úplného začiatku. Celé to odštartovalo tým, že jedna zo zakladateliek projektu, myslím že to bola Terka, napísala na Facebookovú stránku našej školy, ktorej som administrátor. Cieľom správy bolo, aby som prezdieľal projekt I AMbitious a spropagoval ho na našom gymnáziu. V momente, ako som správu čítal, tak už vtedy som tušil, že to bude niečo zaujímavé. Neváhal som. Hneď som vyplnil prihlášku, prešiel osobným pohovorom a stal sa študentom I AMbitious.

Vnímaš nejakú zmenu na/v sebe po absolvovaní tohto programu? Posunul ťa nejako vpred?

Program I AMbitious je perfektný v tom, že dokážete naozaj objaviť inšpiratívnych a ambicióznych ľudí, ktorým nechýba entuziazmus, pozitívna energia a odhodlanie meniť svoje okolie k lepšiemu. Mne osobne projekt pomohol nájsť si kamarátov s podobným myslením ako mám ja. V programe som naozaj našiel mnoho ľudí, s ktorými momentálne spolupracujem na viacerých aktivitách a projektoch. Takisto mi program priniesol veľa zaujímavých kontaktov na osoby, ktoré pracujú v sektoroch, ktorým sa venujem alebo sa chcem v budúcnosti venovať. Okrem iného som mal skvelého mentora, s ktorým som si sadol, či už po profesijnej alebo súkromnej stránke. Pomohol mi rozbehnúť sa. S čistým svedomím môžem povedať, že program ma posunul a odštartoval ďalšiu etapu v mojom živote.

Môžeš nám povedať viac o tvojom záverečnom projekte? Bol to tvoj prvotný nápad?

Prvotný nápad –  založiť platformu, ktorá bude prinášať obyvateľom Trenčína informácie atraktívnejšie a zaujímavejšie, som mal už dlhšie, ale nevedel som, ako na to. Práve počas programu I AMbitious som sa rozhodol, že do toho naozaj chcem ísť! Podarilo sa mi nájsť človeka – investora, ktorý mi pomohol s počiatočným kapitálom a následne sme založili Instagramovú platformu Square TV, prostredníctvom ktorej prinášame informácie z regiónu modernejšie, atraktívnejšie a viac štýlovo oproti konkurencii. Našou hlavnou cieľovou skupinou sú študenti a mladí ľudia, práve preto sme zvolili Instagram ako náš hlavný komunikačný kanál. Na začiatku to nebolo vôbec ľahké. Museli sme získať množstvo kontaktov na firmy, či “ľudí z mesta”. Často ich bombardovať mailmi a správami. Ale ak si poviete, že to nedáte – máte pravdu. A takisto, ak si poviete, že to dáte, taktiež máte pravdu. Je to len na každom jednom z nás, koľko sily a času dokážeme do nášho sna a vízie “vraziť”. V súčasnej situácii našu platformu sleduje viac ako 3 000 aktívnych ľudí z regiónu. Reakcie našich sledovateľov nás naozaj tešia, nakoľko drvivá väčšina je pozitívnych. Náš obsah sme sa rozhodli obohatiť aj o zaujímavé a atraktívne súťaže. Spolupracujeme s viacerými partnermi z oblasti gastronómie, športu,  až po kultúru. Možno by som vypichol veľmi úspešnú spoluprácu s hokejovým klubom Dukla Trenčín, s ktorým sme spolupracovali celú sezónu. 

S akým zámerom si projekt vytváral?

Mal som pocit, že mladí ľudia nie sú informovaní o tom, čo sa deje v ich meste a regióne. Naším projektom sme to chceli zmeniť. Ako všetci dobre vieme, klasické lokálne televízie fungujú na internete alebo Youtube. My sme chceli, aby Square TV bola viac ako len obyčajná televízia. Práve preto sme si vybrali ísť cestou Instagramu. A myslím si, že to aj do výraznej miery ovplyvnilo informovanosť mladých ľudí v Trenčíne.

Aké boli začiatky platformy Square TV? Mal si potrebné vybavenie/skúsenosti? Aká bola prvotná vízia projektu a čo bol váš prvý cieľ?

Začiatok bol ťažký. Začínali sme úplne od nuly. Nejaké vybavenie a techniku som síce mal, ale bolo treba vybudovať značku. Bol som tretiak na gymnáziu a chýbali mi dostatočné finančné prostriedky. Našťastie sa mi podarilo nájsť človeka, ktorý vstúpil do projektu a finančne ho podporil.

V akom bode je projekt teraz?

Momentálne fungujeme necelý rok a musím povedať, že taký úspech som naozaj nečakal. Keď som videl, ako čísla narastajú, bol som veľmi milo prekvapený a nadšený. Dávali sme si méty, ktoré sa nám darilo napĺňať a občas aj prekonávať. Momentálne sa cítime úspešne, ale nie spokojne. Vieme byť ešte lepší  :).

Sú vo Square TV nejaké pravidlá pridávania príspevkov? Máte témy, ktoré by ste určite nezdieľali?

V Square TV máme niekoľko pravidiel. Každý príspevok, ktorý ide von si musíme “vo vnútri” najskôr odsúhlasiť, spraviť prípadnú korekciu a následne ho zverejniť. Príspevky, ktoré môžu niekoho uraziť alebo zosmiešniť nezverejňujeme. To je naša zásada. Naším cieľom nie je niekoho pohoršovať alebo urážať. Príspevky s politickým obsahom sú veľmi zaujímavý a špecifický typ správ. Snažíme sa im vyvarovať a vyhýbať. Niekedy to však nejde. Na politiku majú ľudia viac názorov a pohľadov, ale to je logické. 100 ľudí, 100 chutí :) .

Aký je to pocit byť maturantom a zároveň viesť prvú online trenčiansku televíziu? Koľko času ti táto aktivita zaberá?

Musím povedať, že nie sme prvá online televízia v Trenčíne, ale sme jednoznačne najlepšia (dodáva s úsmevom :) ). Som síce maturant, ale vždy som bol typ študenta, ktorý sa venoval viac mimoškolským aktivitám ako škole. Vždy som sa snažil vymýšľať nové veci a otravovať s tým moje okolie. Projekt Square TV je pomerne časovo náročná záležitosť. Venujem sa jej počas celého dňa. Stále sledujem aktuálne dianie, aj keď som v škole, aby náš obsah bol čo najviac aktualizovaný. Podľa mňa nikto z nás nie je príliš zaneprázdnený, ale všetko je to len o prioritách.

Fungujete dobrovoľne alebo máte aj nejaké príspevky z reklamy/od sponzorov?

Na začiatku to bol čisto stratový projekt, ktorý peniaze iba hltal. V súčasnosti žijeme z financií, ktoré nám prináša reklama a služby, ktoré poskytujeme.

Keď sa obzrieš späť, zmenil by si niečo? Založil by si Square TV znova?

Square TV je projekt, ktorý ma napĺňa a baví. Ak by som sa mal rozhodnúť, či by som ho mal založiť znova, tak určite idem do toho! Mnohí ľudia ma od tohto projektu na začiatku odhovárali, lebo projektu neverili. Nepočúvajte neprajníkov. Lebo stále tu budú takí ľudia, ktorí vám budú hovoriť, že sa to nedá, že to nezvládnete, že na to nemáte,… lebo to sú práve tí ľudia, ktorí vás nechcú vidieť víťaziť.  Myslím si, že je lepšie mieriť ku hviezdam a netrafiť sa ako mieriť na hnoj a trafiť sa (smiech). Áno, určite bolo množstvo zlyhaní, ale tieto zlyhania treba brať ako inšpiráciu do budúcnosti.

V čom ťa projekt posunul? Za čo mu vďačíš?

V projekte Square TV som zažil úspechy, ale aj zlyhania. Vďaka projektu som sa určite naučil lepšie komunikovať a vyjadrovať sa. Po profesijnej stránke – v oblasti produkcie, marketingu a videa som sa taktiež určite posunul ďalej. Projektu vďačím aj za to, že sa mi podarilo získať veľké množstvo kontaktov z viacerých sektorov.

Máš nejaké motto, ktoré ťa poháňa robiť veci, ktorým sa venuješ?

Život je tajomstvo. Ak by sme odobrali všetky záhady a všetko by nám bolo jasné, nepotrebovali by sme vieru. Ak niečo nevieme, tak práve vtedy viera funguje najlepšie. Ak by sme vedeli všetko, nemali by sme žiaden priestor pre vieru, pre objavy a pre inovácie. Pretože si myslím, že kreativita vychádza z neistoty. Ak by sme už vedeli toho príliš veľa, prestali by sme byť najlepšou verziou samého seba. Nikdy by sme neobjavili samého seba, ak by sme boli na jednom mieste. Ďakujem projektu I AMbitious a  Square TV za to, že ma posunuli vpred. A všetkým vám prajem šťastie, aby ste našli to, čo vám naozaj pôjde, bude vás to baviť a budete v tom úspešní! Good luck ;) .

JE-LENÍŠ DOMA? PRIHLÁS SA TERAZ do ročného programu neformálneho vzdelávania I AMbitious, kde stretneš aktívnych stredoškolákov ako si ty a brutálne sa nakopneš vpred!

Čas na vyplnenie prihlášky máš len do 30. 4. 2021

Podobné články

Prečítajte si #akosatoda