7 vecí, ktoré mi dalo I AMbitious

5 januára, 2021

Pamätám si, ako mi v posledný deň minulého školského roka, asi okolo dvanástej, zazvonil telefón. Číslo bolo neznáme. Zdvihla som a zistila, že som bola prijatá do I AMbitious, programu neformálneho vzdelávania pre stredoškolákov. Bola som nesmierne šťastná. Tešila som sa na nasledujúci produktívny rok. No keď ma táto prvotná eufória opustila, vrátila som sa späť do reality.

,,Čo mám od I AMbitious vlastne čakať?” Podobné myšlienky sa mi votreli do hlavy a nedali mi pokoja. Zachvátil ma strach a neistota.

Teraz sa pri pomyslení na túto úzkosť len smejem. Zbytočne som sa bála. Len prednedávnom som ukončila prvý semester I AMbitious a na vlastnej koži zistila, čo vlastne obnáša byť jeho súčasťou.

Ak rozmýšľaš nad podaním prihlášky do tohto skvelého programu, no v mysli ťa zviera neistota a strach a nevieš čo od toho celého čakať, pripravila som si pre teba top 7 vecí, ktoré mne i mojim spolužiakom dalo I AMbitious.

Dúfam, že potom zistíš, že sa skutočne nemáš čoho báť a že pokiaľ túžiš po produktívnom roku, nových skúsenostiach či priateľstvách, tak si na správnom mieste

1. Komunita

Ak by som sa do I AMbitious mala prihlásiť znova a nebolo by to kvôli workshopom, či sebarozvoju, tak by to bolo dozaista kvôli komunite. Naozaj, v I AMbitious človek stretne ľudí s rovnakým mindsetom, záujmami a vytvorí si fakt skvelé priateľstvá.

Ako raz povedala moja spolužiačka z I AMbitious, Nina Melicherová: ,,Ak by som mala povedať mená najlepších desiatich ľudí, ktorých som v živote stretla, päť z nich by bolo z I AMbitious.”

V I AMbitious sme všetci iní a zároveň úplne rovnakí. Asi to bude tým, že máme rovnaký cieľ, posunúť vpred seba i svoje okolie. Myslím, že to je práve to, čo nás spája dohromady. Spolu tvoríme skvelý tím, v ktorom vždy nachádzam oporu.

2. Skúsenosti

Človek sa najlepšie učí, keď svoje vedomosti spája s praxou. A presne o to sa snaží I AMbitious. Poskytne nám informácie, a potom nás postaví do situácie, kde ich musíme využiť. To, že ich okúsime na vlastnej koži sa nám lepšie zapíše do pamäti a získame vďaka tomu nenahraditeľné skúsenosti.

3. Mentor

Pre lepšie výsledky a efektívnejšie dosahovanie cieľov, dostal každý z nás svojho osobného mentora, profesionála z oblasti, o ktorú sa zaujímame. Náš mentor stojí po našom boku, pomáha nám keď je treba, prepája nás s inými ľuďmi a stáva sa z neho náš priateľ. Je naším motorom, ktorý nás nakopne a posunie vpred, keď my sami už nevládzeme.

Skvelé na mentoringu je i to, že pokiaľ po čase zístime, že sa chceme prepojiť aj s človekom z inej oblasti, nie je to problém. Preto niektorí študenti v I AMbitious majú možnosť mať aj viacerých mentorov, ktorí ich posúvajú v rôznych oblastiach. Na I AMbitious je skvelé, že dbá na individuálny rast každého z nás.

4. Workshopy

Piatok za piatkom, s výnimkou prázdnin, absolvujeme nejaký super workshop so super lektormi, ktorí nám nezištne a ochotne venujú svoj drahocenný čas. Zameranie workshopov je také obšírné, že by sa nenašiel človek, ktorého by nezaujal ani jeden z nich. Zatiaľ máme za sebou workshopy napríklad o hoaxoch, predsudkoch, prezentačných zručnostiach, marketingu a podobne. No a kopec ďalších máme ešte pred sebou :)

5. Nadhľad

Stretávanie sa s rôznymi ľuďmi prináša i rôzne pohľady na svet. A keď je človek neustále bombardovaný názormi iných a dovolí im preniknúť do svojej hlavy, neostáva mu nič iné, len, ako to nazvala väčšina mojich spolužiakov, otvoriť myseľ.

6. Sebavedomie

Poznáš to. Snažíš sa byť aktívny v prostredí svojej strednej školy a stane sa ti, že jediné čo za svoju snahu dostaneš, sú nechápavé pohľady. Otázky, na čo to vlastne robíš, keď nemusíš?

V I AMbitious sa ti toto nestane. Tu dostaneš podporu. Ľudia sa budú snažiť vyzdvihnúť tvoje silné stránky a povedia ti v čom si dobrí a na čom naopak ešte musíš zapracovať.

Ja sama vidím na sebe i svojich spolužiakoch, ako veľa sebavedomia sme od začiatku I AMbitious nabrali. Vedieť, že sú i ľudia, ktorí cenia tvoju snahu a uistia ťa, že to čo robíš je správne a nemáš prestať. Alebo v opačnom prípade ti dajú konštruktívnu kritiku, ktorá ťa posunie vpred.

7. Nádej

Ako posledným to zakončím týmto slovom. Slovom nádej. Či už máš pocit, že sa v tvojom okolí nenachádzajú žiadni ľudia tebe podobní. Alebo máš pocit, že to o čo sa snažíš nemá zmysel. Či sa bojíš, že tvoja prihláška do I AMbitious bude zamietnutá.

Maj nádej. Veci sa vždy môžu pokašlať. Ale pokiaľ máš nádej, nájdeš v sebe i silu a odhodlanie ísť ďalej. Ako Jozej Mak. Postaviť sa po každom páde na nohy a ísť ďalej. Veriť v lepšiu budúcnosť a krajší deň. Maj nádej, lebo tá umiera posledná.

PS: Nebyť mojich skvelých spolužiakov z I AMbitious, ktorí mi ochotne odpovedali na otázky, nikdy by som tento článok nebola vytvorila.

– Ema Cverenkárová, študentka

JE-LENÍŠ DOMA? PRIHLÁS SA TERAZ do ročného programu neformálneho vzdelávania I AMbitious, kde stretneš aktívnych stredoškolákov ako si ty a brutálne sa nakopneš vpred!

Čas na vyplnenie prihlášky máš len do 31. 5. 2021

Podobné články

Prečítajte si #akosatoda